Norjassa paljon liikkuneistakin harvempi lienee nähnyt Raidhoon retkeilyvaunuja. Vaikka Raidhoo on valmistanut vaunuja kohta viitisen vuotta, toiminta on ollut pienimuotoista. Yrityksen nettisivuilla mainitaan vain kolme jälleenmyyjää, joista kaksi on Norjassa ja yksi Itävallassa. Kuluttajien lisäksi asiakkaina on ollut vaunuvuokraamoja.

Alussa Raidhoon tarkoitus oli tarjota kolmea vaunuvaihtoehtoa (Basic, Tundra ja Retro), mutta nykyään valikoimassa on vain Tundra.


Raidhoo Tundra -vaunun kokonaispituus on 3,8 metriä, korkeus 1,93 metriä ja leveys 1,9 metriä. Kokonaismassa on 750 kiloa, joten vaunua pystyy sujuvasti vetämään myös monilla sähköautoilla. Omamassa on 680 kiloa.

Knottin alustalla oleva vaunu on tehty soveltuvaksi ympärivuotiseen käyttöön pohjoismaisissa olosuhteissa. Kori on tehty yhtenä kappaleena (6–8 mm paksu lasikuitumonokokki), joten siltä osin tiiviys pitäisi olla kunnossa.

Eristystä on seinissä 20 mm, katossa 50 mm ja lattiassa 50 mm. Lämmitykseen on saatavissa Truman diesellämmitin (2 kW) ja 5 litran dieselsäiliö.

Asuinosan pituus on 2,50 metriä ja sisäkorkeus vain 1,10 metriä, joten sisällä koivupintaisessa vaunussa ei kovin paljoa muuta tehdä kuin nukuta. 198 × 135 cm kokoisella patjalla mahtuu nukkumaan kaksi henkilöä. Patja taittuu selkänojaksi, joten myös istuminen vaunussa sentään onnistuu.
Raidhoo Tundraan voi toki hankkia myös kattoteltan, jolloin kesäisissä olosuhteissa nukkumispaikat järjestyvät neljälle henkilölle.

Ulkokeittiön vakiovarustukseen kuuluvat ruostumattomasta teräksestä valmistettu tiskiallas, vesihana, 10 litran vesisäiliö ja säilytystilaa. 2-liekkinen integroitu kaasuliesi ja 25 litran kompressorijääkaappi ovat lisävarusteita.

Vakiovarustusta ovat muun muassa 100 watin aurinkopaneeli, 90 Ah:n agm-akku, led-valaistus sekä ikkunalliset ovet molemmilla puolilla.



Valmistaja ilmoittaa Raidhoo Tundran hinnaksi noin 27 500 euroa.
Kuvat: Raidhoo
Keskustelu