Toukokuussa Caravan-lehti uutisoi, että alun perin konseptiautona esitelty Sunlightin Ibex-retkeilyauto pääsee tuotantoon. Nyt Sunlight jatkaa tietojen ripottelua eli ei kerro vielä kaikkia teknisiä tietoja tai hintaa.
Sunlight tiedotti juhannuksen jälkeen, että Ibexin ympärille perustetaan nelivetoisten off-road-retkeilyautojen mallisarja. Sunlightin mukaan Ibex on kunnianhimoisin retkeilyautojen tuoteperhe, jonka yritys on koskaan kehittänyt.
Kahden hengen reissuihin suunnattu Sunlight Ibex 604D -malli saapuu myyntiin elokuussa 2026. Ibex 604D on Sunlightin ensimmäinen retkeilyauto, joka tulee vakiona automaattivaihteistolla.

Volkswagen Crafter -korisessa Ibex 604D -mallissa on 160 hevosvoiman moottori.
Autossa on vahvistettu kattorakenne ja integroitu markiisi, ja tehtaalta on saatavana off-road-paketti, johon kuuluu muun muassa ledivalopalkki.

Kuusi metriä pitkässä autossa on sisäkorkeutta lähes kaksi metriä. Sisätiloissa takaosaa on levennetty poikittaisen parivuoteen sijoittamiseksi. Vuoteen mitat ovat enimmillään 200 × 136 cm.

Sunlightin mukaan sen Cliff 4×4 Greentrek -erikoismalli on ollut niin suosittu, että yritys päätti ottaa sen osaksi uutta Ibex-tuoteperhettä. Cliff 4×4 Greentrekin uusi nimi on Ibex 603D, ja samalla auton ulkoasua päivitettiin.

Ford Transitin koriin rakennetussa Ibex 603D -mallissa on 165-hevosvoimainen moottori. Vakiovarustukseen kuuluvat muun muassa markiisi, Ford Raptor -etusäleikkö, 17-tuumaiset off-road-renkaat sekä mustat kevytmetallivanteet.


Myös Ibex 603D tarjoaa lähes kahden metrin seisomakorkeuden. Takaosan levennykset mahdollistavat enimmillään kahden metrin pituisen vuodealueen. Panoraamakattoikkuna tuo sisätiloihin lisää valoa ja avaria näkymiä.
Lähde ja kuvat: Sunlight
Keskustelu