Kilpisjärven luontokeskuksen pysäköintialueella otetaan käyttöön kameravalvonta ja maksullinen pysäköinti

Enontekiön kunta ottaa käyttöön kameravalvontaan perustuvan pysäköinninvalvonnan ja maksullisen pysäköinnin Kilpisjärven luontokeskuksen viereisellä pysäköintialueella.

Työt käynnistyvät heinäkuun viimeisellä viikolla, ja tarvittavan laitteiston asennukset valmistuvat elokuun loppuun mennessä.

– Tavoitteena on palauttaa pysäköintialue ensisijaisesti luontomatkailijoiden käyttöön sekä parantaa alueen turvallisuutta ja saavutettavuutta, sanoo tiedotteessa Enontekiön kunnanjohtaja Eero Ylitalo.

Pysäköintialue on Enontekiön kunnan omistuksessa. Osa alueesta on ollut Metsähallituksen vuokraamana, mutta vuokrasopimus on purettu ja koko alue on siirtynyt kunnan hallintaan.

Tiedotteen mukaan viime vuosina alueella on esiintynyt pitkäaikaista pysäköintiä, joka on vähentänyt paikkojen saatavuutta retkeilijöiltä. Lisäksi alueella on havaittu ilkivaltaa ja muuta häiriökäyttäytymistä.

Enontekiö sijaitsee Suomen käsivarressa Norjan ja Ruotsin rajalla. Kunnassa sijaitsee yli 60 prosenttia Suomen alueen tuntureista ja kaikki yli 1000-metriset huiput, tunnetuimpina Saana ja Halti Kilpisjärvellä.

Keskustelu

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *