Erwin Hymer Group -matkailuajoneuvokonserni (EHG) aikoo esitellä kesällä 2025 uuden Corigon-nimisen matkailuautobrändin.
EHG:n halvemman pään hintasegmenttiin tulevalla merkillä tavoitellaan uusia asiakasryhmiä, jotka eivät ole löytäneet etsimäänsä EHG:n nykyisestä valikoimasta. Hinta-laatusuhde on tarkoitus suunnata myös kasvavalle joukolle aloittelevia karavaanareita, jotka ovat vasta ostamassa ensimmäistä matkailuautoaan.
Corigon-merkillä on tulossa ainakin puoli-integroituja matkailuautoja ja retkeilyautoja – sekä Fiat Ducato- että Ford Transit -vaihtoehtoina.
Corigon-nimi tulee englannin kielen sanoista ”core” ja ”go on”. Corigon-autot tullaan todennäköisesti valmistamaan Italiassa San Cascianossa, EHG:n modernilla tehtaalla, jossa valmistetaan muun muassa Laika- ja Etrusco-matkailuautoja.
Kuva: EHG
Keskustelu