Dethleffsin ensimmäinen nelivetoinen matkailuauto on Volkswagen Crafterin alustalle rakennettava kompakti Globebus Performance.
Erähenkisten matkailu- ja retkeilyautojen tarjonta kasvaa, ja Globebus Performance 4x4 on yksi tämän segmentin uusista tulokkaista. Ledivalolistalla varustettu markiisi kuuluu First Edition -pakettiin.
Uusi Globebus Performance 4×4 on Dethleffsin toinen Volkswagen Crafter -malli – ensimmäinen oli tälle mallivuodelle esitelty Globetrail Performance -retkeilyauto. Globetrail-Volkswagenin saa toistaiseksi vain yhtenä 5,98-metrisenä poikittaisvuodemallina, ja myös uuden Globebus-Volkswagenin tarjonta rajoittuu yhteen pohjaratkaisuun.
Caravan Plus
Tämä juttu on Caravan Plus -sisältöä, joka on tarkoitettu SF-Caravan ry:n jäsenille ja Caravan-lehden tilaajille.