Siirry suoraan sisältöön

Caravan-lehti

Leirintämatkailun erikoislehti

  • Matkailuajoneuvot
  • Leirintä
  • Varusteet
  • Liikenne & ajotaito
  • Kategoriat
    • Aktiviteetit
    • Lukijan tarina
    • Luonto
    • Menovinkit
    • Nostalgia
    • Nähtävyydet
    • Pinnalla
    • Podcast
    • Pääkirjoitus
    • På svenska
    • Reissuvinkit
    • Talous
    • Tapahtumat
    • Testit
    • Varusteet
    • Vetoautot
  • Lehti
    • Uusin lehti ja arkisto
    • Lehden lukijapalaute ja ristikko
    • Yhteystiedot
    • Mediatiedot
    • Osoitteenmuutokset
  • Haku
  • Kirjaudu
  • Tilaa

Oletko SF-Caravan ry:n jäsen? Pääset lukemaan uusimman lehden näköisversiota tästä.

50 valokuvan nostalginen aikamatka kesäisille leirintäalueille

Nostalgia

23.12.2020

Veli-Matti Jalovaara
Jaa: Jaa Facebookissa Jaa Twitterissä Jaa Telegrammissa Jaa WhatsAppissa

Museovirasto avasi joulukuun puolivälissä Finna-hakupalvelussa yli 200 000 valokuvaa kuvatiedostoina, joista suuri osa on nyt varsin vapaasti käytettävissä.

Siispä lähdimme kurkistamaan, millaista karavaanareita mahdollisesti kiinnostavaa aineistoa sieltä löytyisi, esimerkiksi hakusanalla leirintäalue tai asuntovaunu.

Caravan-lehden kuvagalleriaan poimittu 50 kuvan otos näyttää ainakin yhden puolen siitä, millaista menoa ja tunnelmaa leirintäalueilla oli menneinä vuosikymmeninä. Koska kuvaajat ovat aikoinaan innostuneet ottamaan kalliille filmille valokuvia etenkin kesällä, lomalla, auringonpaisteessa ja rannalla, sellaisia kuvia on siis myös runsaasti arkistoon päätyneissä kuvissa.

Tarkemmin kuvista kiinnostunut voi suunnata hakupalveluun osoitteeseen https://museovirasto.finna.fi/, josta kuvagalleriaankin poimituista kuvista löytyy rajaamattomat korkearesoluutiokuvat sekä tietoa myös kuvauspaikasta ja toisinaan myös kuvausajasta.

Kuvalähde: Museovirasto

 

Lue myös nämä:

Yöstä puskaparkista voi Kreikassa saada mojovat sakot ja törkeissä tapauksissa jopa vankeutta

Caravan Plus

Camping Tornio palkittiin parhaana suomalaisena leirintäalueena ACSI Awards 2025 -palkinnolla

First Camp valjasti jo porotkin houkuttelemaan turisteja Pohjois-Ruotsin leirintäalueille

Saksassa pääsy leirintäalueelle voidaan estää ilman voimassa olevaa matkailuajoneuvon kaasutarkastustodistusta

Dramaattinen onnettomuus suisti matkailuauton nokalleen 130 asteen kulmaan – kuljettaja löytyi vasta myöhemmin

Caravan Plus

  • karavaanarit
  • leirintäalue
  • leirintämatkailu
  • matkailuajoneuvot
  • matkailuauto
  • matkailuvaunu
  • matkailuvaunut

Keskustelu

  1. Matti Asikainen

    14.9.2021

    Tämän kuvasarjan toisessa kuvassa on auto ECI-60, mutta taustalla näkyy myös ensimmäinen matkailuautoni, jonka tein vanhasta Satakunnan Liikenteen linja-autosta.

    Kommentoitu 0 kertaa

Kommentointi on suljettu.

Luetuimmat

Luetuimmat

1.

Etruscolta tulee kaksi uutta alkovimallista perhematkailuautoa

2.

Sallittua vai ei? Näissä paikoissa yövyt luvan kanssa

3.

Eduskunta hyväksyi matkailuautojen käyttövoimaveron korotuksen – caravan-ala ei saanut tavoittelemaansa maltillisempaa lakimuutosta

4.

Lähdössä Norjaan? – maan tielaitos kokosi turisteille tärkeitä ohjeita ja vinkkejä yhteen nettiosoitteeseen

5.

Leirintäoppaan verkkoversio on avattu – kartalla lähes 500 kohdetta!

1.

Thule teki Fiat Ducato -tyyppisiin retkeilyautoihin sopivan uuden pyörätelineen – soveltuu myös sähköpyörien kuljettamiseen

2.

Pösslin ketterällä Concorde Compact -klassikkomallilla on yhä ystävänsä – takaoven avaaminen voi toki johtaa kiusalliseen yllätykseen

3.

Sallittua vai ei? Näissä paikoissa yövyt luvan kanssa

4.

Kun Hobby 600 -matkailuauto täyttää 40 vuotta, pitihän sitä juhlistaa

5.

Eriba laittoi matkailuvaunujensa kaksi mallisarjaa uusiksi

Caravan Plus

Koeajossa: Sun Living V 55 SP -retkeilyauto – lyhyt mutta korkea menopeli neljälle

Caravan Plus

Koeajossa: Knaus Sport 450 FU -matkailuvaunu – uudella ilmeellä

Caravan Plus

Koeajossa: Hymer B-Klasse ModernComfort T 600 -matkailuauto – Kaksi korimallia, viisi pohjaa, kolme varustelua

Caravan Plus

Viron Caravan Treff 2025 -tapahtuma – ”Oli hyvä reissu, tänne lähdetään toistekin”

Caravan Plus

Yöstä puskaparkista voi Kreikassa saada mojovat sakot ja törkeissä tapauksissa jopa vankeutta

Caravan Plus

Uusin Caravan-lehti 3/2025

Jäsenille: lue näköislehteä

Osta lukuoikeus

Leirintäalueiden esittelyt

Lue Leirintäoppaan artikkeli: Rantakallioiden kupeessa nauttii maisemista

Rantakallioiden kupeessa nauttii maisemista

Reposaari on kesämatkailijoiden suosima pieni idyllinen kylä, jossa toimii muun muassa koulu ja päiväkoti. Saaressa on myös Siikaranta Camping, jonka Erkki ja Maija Eerikäinen perustivat 25 vuotta sitten.

Lue Leirintäoppaan artikkeli: Pitkäjärvi sopii moneen makuun

Pitkäjärvi sopii moneen makuun

SF-Caravan Kokemäen Seutu ry:n Pitkäjärvi sijaitsee Pitkäjärven vapaa-aikakeskuksen kyljessä Satakunnassa. Caravan-alueella on isäntäpäivystys päivittäin toukokuun alusta syyskuun loppuun saakka ja talvella viikonloppuisin.

Lue Leirintäoppaan artikkeli: Sautinkari – tiilipiipun katveessa

Sautinkari – tiilipiipun katveessa

Sautinkari on entinen kaupungin leirintäalue. – Yhdistys otti vuonna 2014 Sautinkarin hoitaakseen.

Lue Leirintäoppaan artikkeli: Kankaanpäässä kuninkaan jalanjäljillä

Kankaanpäässä kuninkaan jalanjäljillä

SF-Caravan Satakunta ry:n Kuninkaanlähde sijaitsee noin kahdeksan kilometrin päässä Kankaanpäästä. Alueen vetonaula on ehdottomasti maauimala vesiliukumäkineen.

Lue Leirintäoppaan artikkeli: Idyllistä leirintää Pietarsaaressa

Idyllistä leirintää Pietarsaaressa

Svanen Joutsen Camping sijaitsee Pietarsaaressa Luodonjärven rannalla. Luodonjärvi on merenlahdista pengertämällä muodostettu tekojärvi Kokkolan ja Pietarsaaren välissä.

Katso kaikki esittelyt

Caravan-lehti on noin 60 000 kappaleen levikillään Pohjoismaiden suurin leirintämatkailuun ja matkailuajoneuvoihin keskittynyt erikoisjulkaisu. Painettu lehti ilmestyy viisi kertaa vuodessa.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • YouTube
  • Matkailuajoneuvot
  • Leirintä
  • Varusteet
  • Liikenne & ajotaito
  • Tapahtumat

Suomen Caravan Media Oy

Viipurintie 58
13210 Hämeenlinna

Yhteystiedot

© 2016-2025 Caravan-lehti / Suomen Caravan Media Oy

Tietosuojaseloste Käyttöehdot Evästeasetukset

Takaisin ylös